środa, 22 maja 2019

Zula i rozgniewany las Natasza Socha


Dziś przedstawiam Nowość dla dzieci czytających i lubiących przygody detektywistyczne.To już piąta część z serii o rezolutnej dziewczynce, imieniem Zula. Tym razem przeniesiemy się w klimaty lasu, recyklingu i ekologii. Tą publikację trzeba zabrać do lasu i docenić wiosnę, której zabrakło w literackim świecie bohaterów książki: 
"Zula i rozgniewany las ".

"... - Dziadek zawsze mi powtarza, że natura i człowiek stanowią system naczyń połączonych, że jedno jest zależne od drugiego. Ale należy tez pamiętać, że natura bez człowieka przeżyje, ale my bez niej zginiemy..."


Zula i rozgniewany las Natasza Socha
ilustrator: Agnieszka Antoniewicz 
rok wydania: 2019  
liczba stron: 224
format: 140 x 192 mm 
 przedział wiekowy: 6-10

 Przekaz w książce Zula i Rozgniewany Las jest bardzo wyraźny, momentami dobitny, czytelnik zaczyna się wstydzić sam za siebie, bo czyż nie zdarzyło nam się wyrzucić gumy do żucia w miejscu do tego nieprzeznaczonym?
   
W książce: Zula i rozgniewany las natura zaczyna się buntować, biorąc ludzi na przetrzymanie. W marcu gdzie śniegi powinny znikać, a spoza roztopów wychylać główki pierwszych kwiatów, dzieje się coraz bardziej mroźnie, wietrznie i biało. To niezwykle martwi Melę i Helę, dwie ciotki, z którymi mieszka Zula. Dni mijają, drzewa zaczynają obumierać, las jest smutny i bez życia, gdy nawet kwiaty doniczkowe zaczynają być złośliwe, atakując zwierzęta domowe, sytuacja staje się coraz bardziej nieznośna. W Świecie bohaterów przychodzi czas na rozmyślania o błędach, o przestępstwach ludzi wobec natury. O zanieczyszczonych rzekach, zaśmieconych lasach, zatrutych zwierzętach. Rozmyślania bohaterów: czarownicy Anieli, chochlika mieszkającego w wielkim dębie i kilkorga dzieci, wtajemniczonych w całą sprawę, prowadzą do słusznych wniosków. Naturę trzeba przeprosić, naprawić błędy zaistniałe z lenistwa i zaniedbań.

    Zula ma swoją paczkę przyjaciół i bliskie osoby, z którymi żyje pod jednym dachem, niestety nie są to rodzice, a dwie ciocie. W książce pojawi się wiele wątków dotyczących  magii i spóźniającej się wiosny i szkolnych kolegów, Maksa, Kajtka i Leanders- a. Przyjaciele są skorzy do pomocy, spragnieni przygodny, nie wahają się przystąpić do ważnej misji śledczej, pt. Kto opóźnia wiosnę. No może niekiedy Maks ma wątpliwości co do swojego bezpieczeństwa w czasie leśnych wycieczek, ale bliskość przyjaciół i drożdżowe bułeczki ciotek Heli i Meli sprawiają, że niepewność znika szybciej, niż się pojawiła. 
   


Zula sadzi nasionko, które dostała od babci, jest to zagadkowe nasionko o zaskakująco szybkich przyrostach, opornych na czary, które ktoś rzucił na wszelaką roślinność, która zdaje się spać i marnieć w oczach, zamiast zwiastować i tak spóźniającą się Wiosnę.W książce pojawi się też ktoś bardzo ważny, kto zna las jak własną kieszeń, mieszkaniec starego dębu chochlik Bartosz Muszka. Jak w każdej historii w tej publikacji nie zabraknie złego charakteru, kogoś przebiegłego, kogoś, kto niszczy dobre rzeczy, kim kierują złe intencje i kto niewątpliwie nakręca całą akcję.


Ciotki Hela i mela nie od dziś parają się magią, wpływają na roślinki, na pogodę, tym razem czary nie działają. Wiosna się opóźnia, kwiaty doniczkowe zaczynają więdnąć i stają się agresywne. W przypadku kaktusa, który brutalnie ostrzeliwuje kameleona, ulubieńca Zuli, skończyło się fatalnie. Cioteczki przystrajają dom w zielone dekoracje, lecz nawet to nie pozwala pozbyć się niepokojącej myśli o spóźniającej się wiośnie.


Każda rozkładówka to ciekawie współgrające z tekstem ilustracje. Szczególnie interesujące są domki stworzeń leśnych: chochlika Bartosza Muszki i jego mieszkanka w starym dębie i pełen staroci dom stwora Eszmagiela.


Oto on, sprawca całego zamieszania, zdemaskowany przez naszego czytelnika. Złe charaktery szczególnie ciekawią nasze dzieci, zachęcają do czytania. Co kieruje czarnym charakterem w tej książce? Czy Eszmagiel jest zły do szpiku kości? Dowiemy się tego na samym końcu historii.Historia przedstawia obraz przyjacielskich relacji dzieci szkolnych, pojawi się też wspaniała nauczycielka Aniela,  o wybujałej wyobraźni i zaskakujących zdolnościach magicznych. Autorka ukazuje nam też sytuację jak by to było gdyby dotychczas pokorna i znosząca wiele złego od nas ludzi natura, zaczęła się buntować, a wręcz stawać się złośliwa i agresywna. Książka mobilizuje dzieci do oszczędzania wody, nieśmiecenia i dbania o czystość wokół siebie. Dowiemy się jak wiele złego może uczynić guma do żucia wyrzucona na leśnej ścieżce, lub pozostawiona samotnie reklamówka, po rodzinnym pikniku.Za książkę: Zula i rozgniewany las dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.


Książki szukajcie tu:


1 komentarz:

  1. No proszę, na Twoim blogu jest też coś dla małych detektywów. Oby więcej takich historii - dzieci to lubią!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, fakt, że tu jesteś świadczy o tym, że nadajemy na podobnych falach. Zapraszam ponownie.