poniedziałek, 6 maja 2019

Gry do plecaka. Ubongo - gra karciana.


"Ubongo"

Gra Ubongo ma swoje drugie wejście w świecie gier  Egmont, tym razem jest to wersja składająca się z 108 kart. My z tą gra mamy swoje pierwsze spotkanie.  Dziś  próbne rozgrywki, na razie tylko z córką, ale już wiem, komu zasady gry szczególnie przypadły by do gustu. Gra jest bardzo prosta, a zarazem ciekawa. Dla tych lubiących rozgrywki strategiczne będzie to niezła gratka. 

Gra ma 6 rund, co pierwsza runda rozgrywana jest białą stroną kart, a co druga runda, dla odmiany grana jest czarnym rewersem kart. Tym samym  jest ciekawiej i czujemy upływ czasu w grze. Po komendzie START- Karty  trzymane dotychczas w dłoni obracamy, kręcimy, kombinujemy i dopasowujemy. Nie tracimy czasu na drapanie się za uchem, gdyż, kto pierwszy ten lepszy, kto ułoży, krzyczy UBONGO i zgarnia punkty dla siebie. Kształty w grze są ogólnie znane każdemu,  ze sławnej gry tetris. Na każdej z kart jest inny układ sześciu kształtów w różnych kolorach. Na większości kartach dominujący jest kolor żółty.


Zapraszam na filmik z przykładowej rozgrywki

Główne zasady:

Nie dotykamy kartami układu  przeciwnika, a więc zadbać trzeba o dostateczną ilość miejsca, do końca nie wiemy w która stronę pójdzie nasze rozgałęzienie w układzie.

Karty dokładamy jedna do drugiej, aż do uzyskania 7 kart w układzie, wtedy krzyczymy- UBONGO! i 

Cel gry jest ułożyć układ 7 kart z 9 dostępnych, w taki sposób by każda z kart pasowała do siebie co najmniej dwoma symbolami. Budując swój układ, często tworzymy kilka rozgałęzień, zadbajmy więc  by gra odbywała się na dużym stole lub po prostu na podłodze.


Co znajdziemy w pudełku:

108 dwustronnych kart, które rozbite w trzy stosy tworzą nam trzy kupki po 36 kart:

1 i 2 runda = 36 kart
3 i 4 runda = 36 kart
5 i 6 runda = 36 kart

Awers kart jest biały, a rewers jest czarny


Przygotowanie do gry i 1 rozgrywka:

Układamy 3 stosy i kładziemy je białą stroną do góry. Układając kierujemy się liczba w środku każdej karty:
pierwszy stos ma  w środku "1"
drugi stos ma w środku "3"
trzeci stos ma  w środku "5"


Rozdajemy zawodnikom po 9 kart


Gotowy zawodnik daje sygnał do startu, każdy rusza z swoją talia kart, układając jak jak szybciej, swój układ.

Kto ułoży układ składający się z 7 kart krzyczy UBONGO!


Po sprawdzeniu poprawności układu, przyznane jest 10 punktów najszybszemu z zawodników.

W drugiej rundzie gramy tymi samymi kartami odwracając je na czarną stronę.

***

Cała seria GRY DO PLECAKA dzieli się na 4 pudełka. Tytuły przedstawiają się następująco: Pędzące Żółwie”  „Ubongo”„ Lato z Komarami” i „Szybkie bańki”. 
Gry dzielą się na tematycznie znane, a są to: Pędzące Żółwie” i  „Ubongo”, są one wzorowane na  dużych pudełkach gier planszowych, które dobrze znamy, i których nigdy nie braliśmy ze sobą w podróż, z uwagi na duże rozmiary. Prawdziwym Hitem są dwie nieznane tematycznie gry: "Lato z Komarami” i „Szybkie Bańki”, poznamy tu nowe zasady, grafiki i niezapomniane wrażenia zamknięte w małych pudełeczkach.

Grę można zabrać na wycieczkę szkolną, a jak wiemy na koniec roku są organizowane  dłuuugie podróże autobusem, w których dzieciaki się zwyczajnie nudzą. Gry świetnie wypełnią też czas zbliżających się wakacji. W czasie na biwaku, każda karcianka jest mile widziana. Nie zajmie wiele miejsca w i tak wypełnionym po brzegi plecaku. 

Ubongo - gra karciana
Wydanie: 2019
Seria/cykl: GRY DO PLECAKA
Data premiery: 30.04.2019
Liczba graczy: 2-4 
Wiek graczy: 8+Za grę "Ubongo"
z serii GRY DO PLECAKA, dziękuję Wydawnictwu Egmont,pl

Gry szukajcie tu: ↓


2 komentarze:

  1. Ja jeszcze o takich rzeczach nie myślę, jeśli chodzi o wyjazdy, ponieważ na razie cała rodzina musi zaopatrzyć się w odpowiednie buty. Na ten moment szukamy czegoś dla męża na stronie https://butymodne.pl/meskie-american-club-c532.p13.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Gry karciane są bardzo pomocne podczas wszelkich wyjazdów. Muszę sprawdzić ubogo bo jeszcze w nią nie grałam, a wydaje się fajna.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, fakt, że tu jesteś świadczy o tym, że nadajemy na podobnych falach. Zapraszam ponownie.