wtorek, 5 marca 2019

Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Książkę polecam dla młodzieży i rodziców, którzy mają na pokładzie nastolatka. Dziś już drugi tom z serii Gorzka czekolada". Pierwsza książka wzbudziła niemałe zainteresowanie zarówno dzieci, jak i rodziców.
W książce znajdziemy 13 opowiadań, to 13 epizodów z życia nastolatka, który rzucony w nurt szybkiego życia zetknie się z miłością, rywalizacją, brawurą i konsekwencjami, jakie za sobą niesie, brakiem akceptacji i najważniejsze poczuciem odpowiedzialności.






Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach


Praca zbiorowa
Format: 147 mm x 208 mm
Liczba stron: 432
Oprawa półtwarda
W sprzedaży od: 26-02-2019

Przedstawiam spis opowiadań i zacne grono popularnych autorów i autorek, którzy już niejednokrotnie pisali treści skierowane do dzieci. Autorów rozumiejących, jakie emocje hulają w duszy młodocianych. Czytając poszczególne opowiadania, miałam wrażenie, że napisali o moim dziecku. Ówczesna młodzież to inna rzeczywistość od tej, która znałam za czasów mojego wzrastania. Im prędzej my rodzice to zrozumiemy, tym prędzej do domów ma szanse powrócić spokój i pozytywne relacje ze starszymi dziećmi. Relacje, które nie podcinają skrzydeł.


Katarzyna Ryrych - "Gdy rozum śpi…"
Kazimierz Szymeczko - "Wieża ciśnień"
Katarzyna Majgier - "Włoskie wakacje"
Paweł Beręsewicz - "Pstryk!"
Katarzyna Ryrych"Młode koty"
Katarzyna Majgier - "Wywiad"
Katarzyna Ryrych - "Pierwsze skrzypce"
Kazimierz Szymeczko - "Preppers"
Katarzyna Majgier - "Życie pożyczone"
Kazimierz Szymeczko"Tetris"
Katarzyna Ryrych - "Dziewczyna Mistrza"
Kazimierz Szymeczko - "Rycerz na czarnym rumaku"
Katarzyna Terechowicz - "Droga na południe"

"Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Tom drugi wprowadzi czytelnika w świat skomplikowanych relacji oraz emocji, które niejednokrotnie sprowadzają na głowę dziecka duże problemy. Autorzy wyjaśniają, dlaczego dzieci nie radzą sobie z życiem, mówią jednym głosem, że wszystko zaczyna się w domu rodzinnym, gdzie rodzice zapełniają czas swoim dzieciom, nie pozwalają się zdrowo ponudzić. I jak się okazuje, czynią więcej zła niż pożytku. Nuda to czynnik, który motywuje do samodzielnych działań, wzmacnia poczucie własnej wartości. Dlaczego my rodzice mamy poczucie winy, jeśli dziecko nie wyjedzie na ferie w góry? Na wakacje nad morze? Sami tego nie mieliśmy, czy wyrośliśmy na ludzi nieporadnych? Zasadnicze pytanie. Czytelniku, odpowiedz sobie sam. Czy nadal warto być zakładnikiem swojego dziecka i dawać mu ponad miarę to, czego sami pragnęliśmy?


"Celem naszych czynów powinno być czynienie dobra." 

                                                     Platon


Jako matka nastolatka cieszę się z lektury, która wyjaśnia tak wiele, jakie to mechanizmy ówcześnie działają w świecie nastolatków, stymulowanych medialną nagonką na bycie na topie. Dzisiejsza rzeczywistość jest zgoła inna od tej, którą sami znaliśmy, a więc i my musimy wypracować swój plan działania, pracy ze starszym dzieckiem. Obcowania z nastolatkiem, w którego świecie tak wiele się dzieje, przebić się przez barierę nastoletniego wstydu i zrozumieć swoje dziecko.

Na końcu każdego opowiadania jest krótkie wyjaśnienie psychologa- dr Teresy Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Rozmowy te przeprowadziła Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom". Pełna analiza skąd się biorą takie emocje u dzieci, podsuwają rozwiązania, nie są natrętni, proponują, motywują i za to ich uwielbiam. :)



Więcej informacji o książce znajdziecie TU!




6 komentarzy:

  1. Książka zapowiada się ciekawie.
    Być może przypadłaby nam do gustu.
    Tytuł zachęca i to bardzo. O stylu trudniej się wypowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wcześniej jeszcze nie słyszałam o tej książce i bardzo tego żałuję. Taka literatura może czasami wiele rozjaśnić w głowie takiego pogubionego nastolatka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeszcze nie mam nastolatka w domu, ale z chęcią przeczytałabym tą książkę. Zresztą z tego co piszesz, powinni ją również przeczytać rodzice nastolatków

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki za opis, może niedługo się przyda jak moja Dzidzia dorośnie

    OdpowiedzUsuń
  5. Całkiem fajny tekst, aczkolwiek do książki mnie kompletnie nie ciągnie. Nie moje klimaty.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nastoletni czas już za mną :P Książka przyda mi się dopiero za kilkanaście lat.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, fakt, że tu jesteś świadczy o tym, że nadajemy na podobnych falach. Zapraszam ponownie.