czwartek, 10 stycznia 2019

Dorastanie Libby WaldenDorośnij! Kiedy Ty wreszcie dorośniesz? Zachowuj się jak dorosły! Tak mówili i co? Dorosłam, jestem mamą trójki wspaniałych dzieci, a slogany z dzieciństwa pod adresem dorosłości, budziły pragnienie, by wreszcie dobić do brzegów 18- nastu lat i co? Czy warto było tyle czekać? Przeliczać miesiące, lata, dni? Odpowiedź znajduje się w książce Dorastanie Libby Walden. Jedna książka, a pomieści całe życie. Książka po przeczytaniu której wnioski nasuwają się same. Świadomość własnego istnienia spada na nas jak wiosenny deszczyk. Cudownie jest być! Poznawać, starzeć się z odczuciem spełnionego życia.

"Gdy słońca krąg zanurzy twarz gdzieś w horyzoncie toni,
Poczuje, że najwyższy czas wypuścić życie z dłoni.
Pożegna je bez żalu i z uśmiechem dobrotliwym,
Bo poznał jak kochanym być i jak jest być szczęśliwym."

     Książkę czytałam w obecności dwóch córek. Sześciolatka bacznie słuchała ,a niemowlak bardzo zaabsorbowany badał kształty ludzi wykrawanych w okładce, zaglądał przez nie i widząc mamę, wpadał w radosne salwy śmiechu. Starsza córka zadała mi pytanie, przyglądając się jednej z fotografii: - Mamo popatrz, ten chłopczyk jest za mały, czy on czyta, czy tylko ogląda obrazki??- Mamo, wiesz co, on pewnie patrzy i widzi swoje życie!


Książka bierze za rączkę czytelnika i prowadzi przez wszystkie etapy życia. Od kolebki aż po grób. W jakże zjawiskowy sposób autorzy tejże publikacji przedstawili cud istnienia, przemijania, odkrywania przez dziecko tajemnic tego świata.


Autor co prawda skierował tę publikację do dzieci: 4 i 5letnich, ale ja uważam, że ta książka to jedna z tych, które nie liczą lat. Mogłaby śmiało być wyjątkowym prezentem, dla uczniów w starszych klasach, uczniów u progu dorosłości. Mogłaby sprawić radość babci, która czytając przepiękny wiersz, popatrzy raz jeszcze na przebyta drogę życia, wspomina swą młodość.Oglądamy rozkładówki gęsto zapełnione ilustracjami, rysunki są bardzo trafione dla każdej z trzech faz życia. 
Dziecko, dorosły i staruszek. Na każdej stronie widzimy siebie i nasze dziecko, jak jest małe, jak beztrosko buja się na huśtawce, jak zaczyna czytać, jak dorasta, a jednocześnie widzimy swoją starość. Starość pokazaną jako coś niesamowitego, jako dar, w odcieniach zachodzącego słońca.


*

Dorastanie  
Libby Walden
Data wydania: 2018 Format: 224x274  Oprawa: Twarda
Liczba stron: 32  Ilustrator: Richard Jones
Wiek czytelnika: 4-5 latKsiążki szukajcie TU!


13 komentarzy:

 1. Sama bym przeczytała tą książeczkę :) Widać, że dzieciaki zainteresowane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książeczka byłaby idealna dla mojej czterolatki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Magiczna książka! Pozycja obowiązkowa w każdym domu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że dzieciaki zainteresowane

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba ta ksiazke zakupie! W prosty sposob mozna wyjasnic dziecku cale zycie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne wydanie książeczki.Ilustracje bogate.Myślę że każde dziecko zainteresuje .Wspaniała książka

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna pozycja, dobrze, że ktoś robi też takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne ilustracje i niezwykle inspirująca :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mega nam się podoba ta książka!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli ta książka jest tak pięknie wydana i tak ciekawa językowo jak inna książka tej autorki, którą czytałam z 8latkuem i 4latką, a z Twojego opisu wydaje sie, że tak, to bardzo mam ochotę z nią się zapoznać ☺️

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka bardzo nam się podoba. Polecamy także doroslym

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, fakt, że tu jesteś świadczy o tym, że nadajemy na podobnych falach. Zapraszam ponownie.