niedziela, 14 października 2018

Czytam sobie z kotylionem. Niepodległość.


NIEPODLEGŁOŚĆ NIE JEDNO MA IMIĘ...


Dziś pokażę książki ze znanej wszystkim już serii: Czytam sobie
Książki niejednokrotnie wkraczają w ważne tematy, trudne tematy dla najmłodszych czytaczy. Seria Czytam sobie z kotylionem wprowadzi dzieci w temat Niepodległości, w czasy sprzed 100 lat, gdzie ważyły się losy Polski, gdzie wielcy ludzie tworzyli nową Polskę, która dzięki nim jest dziś pięknym krajem z bogatymi tradycjami i piękna architekturą. W całej serii poznamy postacie znane i mniej znane, autorzy zwrócą szczególną uwagę na męstwo bohaterów dawnej Polski i odwagę kobiet i dzieci w trudnych czasach, gdzie prawa kobiet nie były tak komfortowe, jak dziś. Nasze drogie dzieci dowiedzą się ile wysiłku, kosztowało to, by utrzymać polską kulturę i ważne tradycje, ile to energii i pasji w artystach, projektantach, żołnierzach kwitło ku Wielkiej Polsce, ku chwale ojczyzny.


 Moje siedmioletnie dziecko szczególnie upodobało sobie pierwsze poziomy. Z różnych zakątków domu słyszę głośne literowanie, składanie wyrazów i zdań, byle szybciej do nagrody, umieszczonej na końcu książki. Naklejki za przeczytane książki, są świetną motywacją, dzieci lubią naklejki, a w serii z kotylionem, mamy sporo nalepek z wyróżnieniem. Zanim córka wklei w dyplom swoją nagrodę, pytam o treść czytanej książki. Niech „pędzi” w czytankach, dopóki czyta ze zrozumieniem, jest dobrze. Ogromnie ciesze się, że zapoznałam moje dziecko z tym rodzajem książek, autorzy świetnie trafiają w gusta najmłodszych.
Czytam sobie z kotylionem, ta limitowana seria liczy sobie 10 książeczek, w których głównym przekazem jest budowanie wolnego społeczeństwa. Do wolności, a wolność to samodzielne czytanie, wiedzieliście? Przedstawiam tytułu , które wybrałam dla swoich dzieci:

1. Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście.
2. Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim.
3. Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat.
4. Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze.
5. Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego.

***

1. Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście
Autor: Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Ilustrator: Izabela Kaczmarek-Szurek
Oprawa: miękka
Objętość: 32 strony
Format: 145x185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-3628-1
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 26.09.2018

Z odważną parasolką ruszymy w przeszłość, z leciutką parasolką niesioną przez mocniejsze i słabsze podmuchy wiatru zwiedzimy starą Gdynię. Miasto, które tętni życiem 100 lat temu.
Parasolka spotka na swojej drodze Eugeniusza Kwiatkowskiego, eleganckiego Pana we fraku. Wesoła parasolka mija też projektanta Tadeusza Wedne, czy to własne ten człowiek zmienił wizerunek portu w Gdyni? Dowiemy się, że to właśnie wtedy w czasach niepodległości urosły smukłe i nowe wieżowce, sięgające chmur. W międzyczasie zaobserwujemy statek dobijający do portu, to transatlantyk. Znajdzie się tez miejsce dla marynarza i foki szarej, a to dzięki wyjątkowym ilustracjom, Izabeli Kaczmarek-Szurek, tak to Pani Iza, pod rękę z Natalią Fedorczuk, autorka tekstu, zapraszają młodego czytacza w podróż po nowym mieście.




***


 2. Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim
Autor: Brygida Grysiak
Ilustrator: Jagna Wróblewska
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145x185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-3632-8
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 26.09.2018

W tej książce poczytamy o Ignacym Paderewskim – znamienitym pianiście, człowieku czynnie biorącym udział w polityce i udzielającym się społecznie. Książka opowie od dziecięcych latach Ignasia, dowiemy się zaskakujących faktów, na przykład, że urodził się we wsi Kuryłówka, dziś to część Ukrainy. Poznamy też tragiczne wspomnienia z dzieciństwa, gdy mały chłopiec traci matkę,  a kilka lat później żołnierze zabierają kochającego ojca. Na szczęście tata powrócił, żeniąc się po raz drugi, co nie cieszyło zbytnio zdolnego chłopca. Dorosły pianista nie miał łatwego życia, lecz mimo licznych niepowodzeń, uparcie szedł dalej, na swojej drodze spotkał kilka dobrych ludzi, którzy pomogli mu odnieść sukces. Człowiek miał pasje w palcach, a swoje serce zamknął w fortepianie, koncertował w wielu krajach. Po wybuchu pierwszej wojny światowej Paderewski wykorzystał swoją sławę i zainwestował wielką gotówkę dla okupywanej Polski. W książce pojawi się również Henryk Sienkiewicz, z którym Ignacy Paderewski założył w Szwajcarii komitet, ku pomocy ofiarom wojny w Polsce. Powiem szczerze, nie znałam tylu faktów, które dziś razem z moim dzieckiem stały się dla mnie zaskakujące. Ignacy Paderewski to Wielki Polak.
***


3. Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat
Autor: Jarosław Górski
Ilustrator: Paula Dudek
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145x185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-3633-5
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 26.09.2018

W Lublinie 11 listopada 1918 roku.napisany zostaje list do premiera Ignacego Daszyńskiego. Nie jest to list zwyczajny, a wyjątkowy, pisany niewinnymi sercami dzieci, o marzeniach, o tym, jak widzą Polskę: „Panie komendancie... i panie prezydencie ministrów...” Dzieci prosiły o przyzwoite warunki do życia, o zaspokojenie najprostszych spraw związanych z życiem w wolnym już kraju. Z książki dowiemy się smutnej prawdy, czytając dialogi małych bohaterów: Bolka, Mietka, Jadzi, Józka i Chaji, żydowskiej dziewczynki, która bała się, że teraz będzie musiała opuścić Polskę. List napisany, lecz jak wręczyć petycję, gdy taki tłum na ulicach, gdzie pełno żołnierzy pomagających w bezpieczeństwie, przejazdu premiera Daszyńskiego. Nie sposób dotrzeć do adresata, lecz Mietek najlepszy strzelec, strzał z papieru, być może podoła zadaniu i listem złożonym w strzałkę trafi przed otwarty dach samochodu, wprost na kolana premiera, kto wie.



***

4. Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze
Autor: Grzegorz Chlasta
Ilustrator: Zofia Różycka
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145x185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-4001-1
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 26.09.2018

W tej książce dowiemy się o tym, że marzenia na prawdę się spełniają, a kosmos jest bliżej, niż nam się wydaje. Bez wątpienia to najpiękniej ilustrowana książka z całej serii czytam sobie z kotylionem. Ilustratorka Zofia Różycka oczarowała nas swoim talentem, który idealnie wpisał się w niezwykłą historię o konstruktorze pojazdu, zwanego łazikiem. Mały Miecio miał marzenie, mieszkając jeszcze w Koninie, a spełnił je w dorosłym życiu, gdy mieszkał w USA, dążył nadal w swej fantazji, i wspólnie z innymi znamienitymi konstruktorami, przyczynił się do badania z bliska srebrnego globu. Wysłali stworzony pojazd rakietą, który został tam do dziś dnia, a my poznaliśmy wiele cennych informacji w tematach pozaziemskich. Wielki Polak Mieczysław Bekker.





***
5. Mój pan woła na mnie Pies.
O psie Marszałka Piłsudskiego
Autor: Jan Ołdakowski
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145x185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-4002-8
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 26.09.2018

Ta książka to gratka dla młodych detektywów i wielbicieli psów, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia sławnego Polaka marszałka Józefa Piłsudskiego, A WŁAŚCIWIE Z ŻYCIA JEGO PSA, OWCZARKA NIEMIECKIEGO, KTÓRY ZWAŁ SIĘ PIES Narratorem w książce jest sam pies, dzięki niemu z psiej perspektywy, dowiemy się w szczegółach, jak wyglądał gabinet i że kochał książki, których nikomu nie pozwalał sprzątać. A co zwykł mówić sam marszałek, jak sytuacja była patowa i nie dało się nic zdziałać? „- Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody, należy spróbować i tej” W książce zaczynają ginąć ważne dokumenty, czy pies, który jest specjalnie szkolony do pilnowania znajdzie winowajcę? Pies imieniem Pies to wyjątkowy zwierzak z szóstym zmysłem, więc teraz rozumiem skąd pomysł na umieszczenie go jako głównej postaci u boku tak sławnego człowieka, przed którym składają pokłony wszyscy historycy..


Trzy poziomowa seria to książki dla dzieci od 5 do 7 lat, choć uważam, że i starsze klasy chętnie posila się dobrym słowem czytanym dla rozrywki, dla wiedzy i ku samej radości z czytania, z oglądania ciekawych ilustracji, wybitnych publicystów.

Książek szukajmy w wydawnictwie Egmont.pl, klikając w poniższe tytuły:

1. Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście.
2. Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim.
3. Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat.
4. Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze.
5. Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego.



4 komentarze:

  1. Fantastyczna seria! Moje dziecko jest zachwycone, a i mi bardzo się podoba:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki swietne. Dzieci nie tylko szlifują czytanie, ale też uczą się ciekawych rzeczy

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, fakt, że tu jesteś świadczy o tym, że nadajemy na podobnych falach. Zapraszam ponownie.