środa, 5 kwietnia 2017

Edgar i jego świat. Przygody małej myszki


Edgar i jego świat. Przygody małej myszki

Dziś przedstawię książkę o niezwykłych ilustracjach, przedstawiających zwierzątka lasu, bohaterzy jak żywi, na mordkach widać przejęcie, strach, radość, zaciekawienie. Tekst jest tu uzupełnieniem, choć zazwyczaj bardziej ceni się autora, ja stanę po stronie ilustratora. 
 Opowiadanie posiada bogate opisy przyrody, tym samym wspaniale uruchamia w  małych słuchaczach wyobraźnię. Historia opisana w książce jest pod banderą wielkiej przyjaźni, współpracy, dobrych emocji i porządnych zachowań, jakich to często nam samym brakuje. Autorka opowie o przełamywaniu lęków, tudzież przed wodą głęboką i kolejny raz okaże się, że strach ma wielkie oczy.
Ta książka jest daleka od agresji, to przytulne miejsce z uroczymi zwierzakami o różowych noskach i świecących oczach. Cała akcja książki będzie toczyła się wokół tajemniczego klucza i równie tajemniczej szkatułki, jaką zwierzęta znalazły przypadkiem.
  Książkę polecę wszystkim dzieciom, od 4 do 12 lat, starsze dzieci mogą czytać samodzielnie, literki  dość małe, niektóre strony posiadają rozległy tekst.
Bohaterzy, z którymi będziemy szli przez książkę to:

Myszka Edgar - młodziutki bohater w niebieskich spodenkach na szelkach. Odważny, przyjacielski, pogodny,obowiązkowy myśliciel.
Króliczek podróżnik - rozważny, kolekcjoner rozmaitości.

Moralizator żółw Skorupka,
okrutny pan Sowa.
Mądralińska rodzinka ślimaków,
Pomocny łabędź piórko,

I inni postawieni w tle dla uciechy oczujeleń, jęz, sarna, sikorawiewiórka, motyle ,ptaszki, a nawet ryba wyglądającą na złotą.

Dwa klucze i jeden zamek,to prawdziwa zagadka dla myszki.


streszczenie po krotce:

Myszka Edgar posiada piękne lokum w  pękatej dyni. Bohater panicznie bał się,że ktoś podczas jego nieobecności zawłaszczy  śliczne mieszkanko, dlatego sumiennie pilnował by drzwi były zawsze zamknięte. 
 Pewnego dnia po szkole uparty  klucz za nic nie chciał otworzyć drzwi. Przeczesując tornister Edgar znalazł drugi, identyczny kluczykten z kolei pasował idealnie do zamka. 
 Zważając na toże akurat przyjaciel królik miał swoje 6 urodziny, niepasujący kluczyk idealnie nadawał się na prezent dla kolekcjonera rozmaitości. Królik  bardzo ucieszony z prezentu powiesił sobie klucz na szyi z przyrzeczeniem, że nigdy go nie zdejmie. 
 Niebawem z pomocą ślimaków Myszka znalazła szkatułkę w swoim ogródku, brakowało tylko klucza, być może to klucz królika? Pomyślała Myszka. Jednak królika nie było w domu, wybrał się w daleką podróż na Motylkową Wyspę. Edgar by dogonić przyjaciela zmontował bajecznie kolorowy latawiec.
  Ile to przygód musiało go spotkać, ilu nowych przyjaciół poznał, gdy wreszcie znalazł królika na Wyspie w małym namiocie. Uściskom nie było końca. 
 Przyszedł czas na otwarcie kuferka, klucz pasował jak żaden inny. Co było w środku? To bardzo zaskoczyło leśne zwierzątka. Edgar był zasmucony i to bardzo, mimo to kolejna partia przygód przed nim. Oczywiście królik jako wierny przyjaciel będzie towarzyszył myszce.


Urodziny  królika wśród przyjaciół, jest tort i prezenty.
Gdy Ewa policzyła świeczki na torcie królika zapytała: - Mamo czy to nie za dużo lat jak na królika? Bo królik Magdy żył tylko trzy lata i już był dziadkiem. Na szczęście zwierzaczki z książki wcielają się w rolę ludzi, noszą kolorowe ubranka i  młodzieniaszkami.


Gdy Edgar sprezentował tajemniczy klucz królikowi, znalazł równie tajemnicza szkatułkę.


Edgar wyruszył kolorowym latawcem  na poszukiwania przyjaciela.


Odważny Edgar uratował myszkę Emmę, wspólnie wracają do domu, gdzie na myszkę dziewczynkę czeka zmartwiona mama.


Prawie upadek z skały i zagubienie tajemniczej skrzynki, Edgar popada w zadume nad sensem całej akcji poszukiwawczej.


Pomoc Łabędzia Piórko  przewoźnika w przedostaniu się na drugi brzeg.


Edgar odnajduje królika na Motylkowej Wyspie.


Budowanie tratwy, w jakim celu? Ku kolejnym ciekawy przygodom o których poczytacie w książce sami. 


Edgar i jego świat. Przygody małej myszki
Autor: Miklós Malvina; Ilustracje: Nagy Attila
Stron: 48
Oprawa: twarda, kolorowe ilustracje, kredowy papier
Format: 208x275 mm
Rok wydania: 2015
Wiek czytelnika: 6-10 lat
Tłumaczenie: Karolina Tudruj-Wrożyna
                                                 Książkę oferuje: Wydawnictwo Jedność4 komentarze:

 1. Jak ja lubie takie ilustracje. One przyciągają moją uwagę na sklepowych pólkach. Świetna książka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne ilustracje. To byłaby świetna lektura na dobranoc, zwłaszcza, że po odsłuchaniu książki przy butli, Synek lubi pooglądać rysunki i wysłuchać streszczenia w moim wykonaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podobają mi się ilustracje. Mysle, że ilustracje i treść przypadły by do gustu także naszemu Synkowi

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa propozycja. Bardzo mnie zainteresowala 😊

  OdpowiedzUsuń