sobota, 5 marca 2022

Dlaczego jemy rośliny, sekrety owoców warzyw i zbóż. Fakty, fakciki dla ciekawskich dzieci. Polecam!!

 Dlaczego jemy rośliny, sekrety owoców warzyw i zbóż

Nie wiem jak wy ale ja przepadam za latem i wczesną jesienią, wtedy mamy sezon na kalarepę, buraczki i marchew. Na pietruszkę, koper, którym oprószamy młode ziemniaki i wiele innych wyjątkowych roślin, które  doceniam i często serwuje na obiad swojej rodzince. Dziś przedstawiam wam kompendium wiedzy w temacie różnorodności roslinnej jaką mamy możliwość konsumować na swoich talerzach. 


Książka którą mam dziś przed sobą jest z znanej już nam serii: Chcę wiedzieć. Z cyklu edukacyjnego książek dla dzieci - Akademia Mądrego Dziecka.


To ciekawa roślinna książka opowie nam o podstawowych gatunkach roślin i ich miejscach "urodzenia"/odkrycia. Na przykład banany i trzcina cukrowa pochodzą z Nowej Gwinei, a ananas, ziemniak i dynia z Amazonii, zaś  truskawka i poziomka z Ameryki Południowej. Popatrzcie jak wiele byśmy stracili gdyby nie globalizacja. Gdyby nie transporty z kontynent na kontynent, z państwa do państwa Nigdy nie mielibyśmy możliwości posmakować arbuza marchewki figi lub orzeszków ziemnych, siedząc zamknięci w granicach swojej ojczyzny.




Widząc tą książkę w zapowiedziach, zaciekawiły mnie ilustracje, pokazane w dość osobliwym, wręcz humorystycznym stylu. Styl ten świetnie wpisuje się w treść tejże małej encyklopedii.  Zagłębimy się zarówno w dzikie życie roślin i historię ich odkrycia, jak i w nowoczesne uprawy ówczesnego świata.

Czy wiedziałaś że na świecie mamy około 400000 różnych gatunków roślinek? Czy wiedziałeś że są na świecie rośliny, które zjesz tylko i wyłącznie w jednym państwie. Taką rośliną jest owoc mangostan, jego walory smakowe podbijają gusta wszystkich którzy dotąd go kosztowali, niestety transport tego gatunku nie nie wchodzi w grę, roślina nie przetrwała by podróży, a szkoda. Globalizacja w tym wypadku nie zadziałała..

Niezwykle podoba mi się temat ze strony 15, gdzie są wzmianki o odkrywaniu rolnictwa ekologicznego, rolnictwa które działa na krowich plackach i wodzie.


Ta książka ukaże nam jak człowiek poprawia naturę, niektóre rośliny pierwotnie mają po kilka centymetrów, po modyfikacjach jakie poczynił człowiek gatunek tej samej rośliny może nawet osiągać do 20 cm. Taką rośliną jest na przykład kukurydza jaką wszyscy znamy, a mało kto wie, że była z niej taka kruszynka, gdyby nie człowiek, zapewne nie znalibyśmy popcornu. 

Terminy jakie znajdziemy w książce nasuwają na myśl nowoczesne schematy promujące rolnictwo ekologiczne. Rolnictwo  opierające się często na badaniach laboratoryjnych,  zmianach DNA roślin. Globalizacja, to dzięki niej w Polsce możemy jeść banany i ananasy, a  nasze rodzime jabłuszka jadą sobie no w inne najdalsze zakątki świata. 




Dlaczego jemy rośliny, sekrety owoców warzyw i zbóż.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny, fakt, że tu jesteś świadczy o tym, że nadajemy na podobnych falach. Zapraszam ponownie.