czwartek, 16 lipca 2020

Jadalne rośliny dziko rosnące

Jadalne rośliny dziko rosnące

Zielarki z wszystkich wsi, miast i wiosek. Amatorzy, kucharze i smakosze otwarci na poznawanie nowych smaków natury, zapraszam was wszystkich na nową publikację o roślinach, które można bezkarnie jeść,a  których dostępność w naszym kraju jest nieograniczona. 

Książka jaka mam dziś w dłoniach w pełni spełniła moje najskrytsze oczekiwania, względem identyfikacji roślin w moim otoczeniu.


Jadalne rośliny dziko rosnące
Fleischhauer Steffen Guido Guthmann Jürgen Roland Spiegelberger 
WydawnictwoVital
Ilość stron336
Rok wydania2020
Oprawa: Miękka

            Poradniki - książki poradnikowe
...

W książce przyjrzymy się 200 gatunkom polskich roślin z bardzo bliska,



To tu dowiemy się co można zbierać w czasie wycieczki do lasu, co dodać do letniej sałatki i co najważniejsze, jak rozróżnić złudnie podobne trujące



Kiedy zbierać listki, kiedy owoce, a kiedy korzonki by działały najskuteczniej. Szczegółowa tabela to cenna pomoc w amatorskich zbiorach.

Wśród roślin w tej publikacji znajdziemy zarówno dziko rosnące zioła, krzewy i drzewa. 


BABKA LANCETOWATA- wyrafinowana siostra BABKI ZWYCZAJNEJ. Jakże pomocna w każdym przeziębieniu już najmłodszych dzieci. W mojej ziołowej apteczce zawsze susz z babki lancetowatej zajmuje honorowe miejsce. Uważam , ze identyfikacja tej roślinki jak i znalezienie jej nie przysporzy nikomu nadmiernej trudności. Ta wdzięczna roślinka jest dosłownie wszędzie, w przydomowym ogródku, na łące, w pobliskich rowach.



CHABER BŁAWATEK- roślinka często spotykana na obrzeżach pól ze zbożem. Ta szafirowa piękność polecana jest jako susz do herbat, czynnie wspomaga pracę wątroby i woreczka żółciowego. 


KOZIBRÓD ŁĄKOWY- no proszę tyle razy cię mijałam żółty kwiatuszku,a  nie znałam twojego zabawnego imienia. Susz z całej roślinki włącznie z korzeniem działa wewnętrznie oczyszczająco na krew.
Jak pisze sam autor, roślina ma łagodny smak podobny do sałaty, a to ciekawe, koniecznie muszę to sprawdzić.


Szczególna uwagę skupia BABKA ZWYCZAJNA, którą znamy z dzieciństwa,

SZCZAW GÓRSKI- dawniej myślałam, to tylko składnik pysznej zupki szczawiowej, a dziś już wiem, że szczaw ma zdolność oczyszczania krwi, wspomaga trawienie, a wywar z korzeni skutecznie wspomaga walkę z leczeniem żółtaczki.


Jak internet długi i szeroki, szukając konkretnych informacji na temat danej rośliny, zazwyczaj zawalani jesteśmy  stertą niepotrzebnych informacji i reklam, sumasumarum nie wiemy nic..W tym wypadku książka ratuje sprawę, zabieramy ją na łąkę lub do ogródka, oglądamy kwiat, owoc, liść i łodyżkę z każdej strony. Autorzy pomyśleli o wszystkim, określili nawet zapachy jakie charakteryzują dane rośliny.



Od lat pasjonują mnie rośliny, które obserwowane z bardzo bliska potrafią oczarować swoją budową, ogromem kwiatuszków, pączków w kwiatostanie. 





   

4 komentarze:

  1. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile pysznego i zdrowego jedzenia rośnie dookoła 💕

    OdpowiedzUsuń
  2. ja nawet pamiętam łobodziankę mojej Babci

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajna i wartościowa książka. Dla miłośników jedzenia, przyrody i nie tylko.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawa książka. Czasami się zastanawiam czy niektóre spotkane rośliny na łące czy w lesie są jadalne i czy pomagają.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny, fakt, że tu jesteś świadczy o tym, że nadajemy na podobnych falach. Zapraszam ponownie.