środa, 22 maja 2024

Po prostu KOMPOST. Kate Flood.

 Po prostu KOMPOST. Kate Flood.

Poznaj naturalne metody recyklingu odpadków i stwórz swój kompostownik, gdziekolwiek mieszkasz.





    Zdawać by się mogło, że książka jest tylko i wyłącznie o kompostowaniu, o tworzeniu kompostu z roślin i odpadków ale nic bardziej mylnego. W tym tytule znajdziemy wiele innych cennych informacji, na przykład takich jak rozpoznać swoją glebę za pomocą prostych testów, które wykonamy w domowym zaciszu. Jak wiemy poznanie swojej gleby jest pierwszą rzeczą, którą należy zrobić by cieszyć się dobrymi plonami.  Musimy dać roślince wszystko to, czego potrzebuje, by odpłaciła nam się dobrym plonem.



Spis treści trafia w każdy temat związany z kompostem. Poradnik na dobry start dla każdego kto zaczyna przygodę z uprawą.



KODY QR w książce to nic innego jak filmiki z poradami dla lepszego zrozumienia tematu..






Książka:"  Po prostu KOMPOST. Kate Flood. bardzo zainspirowała mnie już w czasie, gdy pojawiła się w zapowiedziach Wydawnictwa Wilga.
    Będąc małym dzieckiem mój tato stworzył wielką skrzynię w rogu naszego ogrodu. Pamiętam jak mnie to wtedy fascynowało, gdy rodzice wrzucali do środka skrzyni różne resztki, przesypywali to ziemią i z miesiąca na miesiąc kompost roślin w oczach. Gdy w następnym roku tata odkrywał nasz kompost nie był on jednak do końca przerobiony i brakowało wtedy takiej książki, którą dziś trzymam w dłoniach. Co prawda rośliny na naszej działce warzywnej zostały nakarmione, ale uważam że nie wykorzystały wszystkiego z materii, która została im dana.




    Autorka na licznych ilustracjach pokazuje dobre metody by to co miało znaleźć się w kompoście tam było, a to co nie mogło się tam dostać, nie weszło nawet na krok do środka.

   Zastanawiająca jest to jak  szybko popadamy w trendy widziane na amatorskich filmikach w sieci. Sytuacja z wysypywaniem fusów i mieszaniem ich z glebą jest według autorki nie do przyjęcia. Uważa ona, że fusy z kawy powinny być wcześniej przekompostowane, gdyż kofeina może zaburzać kiełkowanie roślin i rozwój korzeni.




    Co ważne, na stronie 148 zacznie się temat o żyjątkach, które zamieszkują każdy kompost, to małe życie jest koniecznym elementem dobrego nawozu. Bakterie, promieniowce, grzyby, chrząszcze, larwy, roztocza, doniczkowce, pierwotniaki, nicienie-  które są dobre, a które koniecznie trzeba przegonić by wszystko się udało? By powstał kompost idealny!


    Ciekawy jest też temat o oborniku , który znajdziemy na 168 stronie, autorka opowiada tu wnikliwie o różnych rodzajach odchodów i o  metodach które trzeba spełnić.  Na przykład obornik od zwierząt domowych typu chomiki, świnki morskie, by nadawał się do podsypania pod roślinki i nie w stwarzał zagrożenia dla gleby i ludzi. A co z obornika odchodami od psów i kotów, ten temat trzeba dobrze przeczytać mnie popełnić błędów które odbiją się na naszym zdrowiu.


Okazuje się, że resztki z naszego stołu to bogactwo samo w sobie, oddane w ręce natury da nam nawóz doskonały!




   Książka może zafascynować nie jednego fascynata uprawy, do własnych eksperymentów w swoim ogródku. Ktoś kto kocha spędzać czas na łonie natury i zajmuję się  ogrodem i pielęgnacją roślin zapewne wstawi tą publikację między książki, po które często będzie sięgał, tak jest też u mnie. Mam już kilka perełek książkowych, do do których zaglądam, szukając porad i rozwiązań na mój niesforny ogródek warzywno- kwiatowy.






Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Wilga.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny, fakt, że tu jesteś świadczy o tym, że nadajemy na podobnych falach. Zapraszam ponownie.